Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-07-03 16:58:47
kanada, prawo, windykacje, sądy, ue

Kanadyjskie kancelarie prawne zainteresowane windykacją długów i sądowego rozstrzygania sporów powiązane są z kancelariami amerykańskimi. Wynika to m.in. ze strefy wolnego handlu między USA, Kanadą i Meksykiem (NAFTA) i pogłębiającą się integrację gospodarczą w Ameryce Północnej.

 

Trzeba jednak pamiętać, że Kanada jest bardzo zróżnicowana pod względem porządku prawnego, a Konstytucja określa zakres jurysdykcji prawa federalnego i prawa stanowionego przez poszczególne prowincje kanadyjskie. Do tego dochodzą różnice językowe (dwa oficjalne języki) oraz różnice w systemach prawnych między prowincją Quebec i pozostałymi prowincjami.

Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące świadczenia usług windykacyjnych na terenie tego kraju. Wynika to nie tylko ze specyfiki kanadyjskiego systemu prawnego, ale również ze złożonego systemu windykacji długów, w zależności od rodzaju ściąganych należności oraz rodzaju dłużnika (osoby prywatne, korporacje). Ponadto, sprawy windykacyjne powiązane są z całym systemem prawa gospodarczego, federalnego i prowincjonalnego.

Prawa prowincjonalne znacznie ograniczają swobodę świadczenia określonych usług, w tym prawnych, poza daną prowincją. Prawo handlowe i gospodarcze w Kanadzie podzielić można na dwie kategorie:

  • prawo w prowincji Quebec, oparte na Kodeksie Napoleona
  • prawo obowiązujące w innych prowincjach

Najlepszym przykładem może być prawo prowincji Ontario, oparte na regulacjach brytyjskich.

W Kanadzie sprawami windykacji zajmują się duże kancelarie prawne, które mają zasięg ponadprowincjonalny, a nawet międzynarodowy, a także małe kancelarie, m.in. nastawione na obsługę kanadyjskiej Polonii. Ze względu na prawo federalne i prowincjonalne, duże kancelarie mają swoje oddziały w wielu prowincjach. Także inny jest zakres świadczonych usług i liczba wyspecjalizowanych prawników. Mniejsze kancelarie mogą występować przed sądami w innych prowincjach, ale muszą wystąpić o zgodę.

Nie ma w zasadzie specjalnych ograniczeń w zakresie usług świadczonych przez kancelarie. Nie jest jednak bez znaczenia fakt, czy dany prawnik lub kancelaria posiada specjalizację poświadczoną przez prowincjonalną Izbę Adwokacką.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert