Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPod wpływem klimatu polarnego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-07-03 12:34:26
kanada, ottawa, montreal, ludność

Kanadę otaczają trzy oceany: Atlantycki, Arktyczny i Pacyfik. Klimat, z uwagi na rozległe tereny oraz uwarunkowania geograficzne, jest zróżnicowany - od subpolarnego i polarnego, po umiarkowany ciepły.

Kraj ten zajmuje północną część Ameryki Północnej, bez Alaski i Grenlandii.  
Kanada, z wyjątkiem części Wielkich Równin oraz najwyżej położonych pasm górskich, obfituje w wody śródlądowe. Ląd zajmuje 91 proc. powierzchni, a pozostałe 9 proc. to rzeki i jeziora. 

W prowincji Ontario, na granicy ze Stanami Zjednoczonymi, na rzece Niagara powstał wodospad o tej samej nazwie, przyciągający wielu turystów nie tylko latem, ale i zimą. Wypływająca z jeziora Erie i wpadająca do jeziora Ontario rzeka pokonuje tu blisko 100-metrową różnicę poziomów.

 

Wodospad Niagara na rzece o tej samej w prowincji Ontario przyciąga turystów z całego świata, PAP

 

Zachodnie wybrzeża są wysokie, z licznymi fiordami i wyspami.

Większość powierzchni Kanady leży w zlewisku wód Oceanu Arktycznego. Zlewisko Oceanu Atlantyckiego obejmuje południowo-wschodnią część kraju oraz wschodnią część Labradoru. Największe rzeki to: rzeka Świętego Wawrzyńca i Ottawa. Zlewisko Oceanu Spokojnego obejmuje wąski pas na zachód od Gór Skalistych. Największe rzeki to Fraser i Jukon. 

 

Klimat 

 

Na północy kraju panuje klimat subpolarny i polarny, w centrum - klimat kontynentalny chłodny, a na południu - umiarkowany ciepły. W rejonie Gór Kordylierów jest natomiast klimat górski.

Temperatury w Kanadzie są bardzo zróżnicowane - w styczniu wahają się średnio od -35°C na północy, do 1-4°C w południowo-zachodniej części kraju. Natomiast średnia temperatura lipca na północy wynosi -5°C, a na południu 21°C.