Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2015-11-25 16:01:57
kanada, ottawa, montreal, ludność

Podstawowe informacje na temat Kanady

 

 

Kanada jest państwem federacyjnym, monarchią konstytucyjną o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II.

Najwyższym przedstawicielem (namiestnikiem) monarchy jest mianowany (za radą premiera Kanady) Gubernator Generalny Kanady (ang. Governor General), pełniący funkcje głównie tytularne i honorowe. Od 1 października 2010 r. jest nim David Johnston.

Kanada jest również demokracją parlamentarną, z federalnym systemem rządów parlamentarnych. Konstytucja Kanady określa prawne ramy państwa, obejmujące tekst pisany oraz niepisane zasady i zwyczaje. Podstawowe ramy kanadyjskiej konstytucji zawiera ustawa o Brytyjskiej Ameryce Północnej (British North America Act) z 1867 r., przemianowana w 1982 r. na Ustawę Konstytucyjną z 1867 r. Konstytucja Kanady dzieli władzę między rząd federalny i rządy poszczególnych prowincji. Konstytucja obejmuje Kanadyjską Kartę Praw i Wolności (Canadian Charter of Rights and Freedoms), gwarantującą Kanadyjczykom podstawowe prawa i wolności. 

Parlament Kanady składa się z głowy państwa i dwóch izb: wybieralnej Izby Gmin i mianowanego Senatu. Członków Izby Gmin wybiera się zgodnie z ordynacją większościową w okręgach wyborczych; wybory powszechne ogłasza Gubernator Generalny na wniosek Premiera. Obecny większościowy rząd tworzy Partia Konserwatywna Kanady.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu. Senat liczy 105 osób mianowanych przez gubernatora na czas nieokreślony, a Izba Gmin ma 306 deputowanych, wybieranych w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele, odpowiedzialny przed Izbą Gmin. Stanowisko premiera Kanady, szefa rządu, przypada liderowi partii politycznej, która zyskała poparcie większości w Izbie Gmin. Premier i jego gabinet mianowani są formalnie przez Gubernatora Generalnego Kanady. Jednak to premier formuje swój gabinet, a Gubernator Generalny zwyczajowo akceptuje personalne decyzje premiera. Tradycyjnie, w skład gabinetu wchodzą członkowie partii premiera z obu izb ustawodawczych, głównie z Izby Gmin. Zarówno premier, jak i członkowie jego gabinetu składają przysięgę przed Królewską Radą Kanady (ang. Queen’s Privy Council for Canada) i stają się Ministrami Korony.

Siedziba rządu oraz parlamentu federalnego mieszczą się w stolicy kraju - Ottawie.

Prowincje dzielą władzę z rządem federalnym i mają autonomię w zakresie szkolnictwa powszechnego, ochrony zdrowia, opieki społecznej, dróg i autostrad oraz sądownictwa. Zarówno prowincje, jak i terytoria posiadają własne organy władzy ustawodawczej (1-izbowy parlament wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję) i wykonawczej (rząd z premierem na czele, odpowiedzialny przed lokalnym parlamentem). W celu rozróżnienia, w języku angielskim na określenie premiera rządu federalnego używany jest zwrot „Prime Minister", zaś na premierów rządów prowincji i terytoriów - „Premier".

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert