Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFunkcjonowanie spółek państwowych w Kanadzie.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-04-25 14:31:22
kanada, wphi montreal, crown corporation, spółki państwowe w kanadzie

Informacja o zasadach działalności spółek państwowych w Kanadzie.

W Kanadzie, podmioty, których właścicielem jest państwo (na szczeblu federacji lub prowincji), noszą nazwę królewskich korporacji (crown corporation). Są tworzone decyzją odpowiedniego parlamentu (federalnego lub prowincjonalnego) i są przez niego nadzorowane za pośrednictwem właściwego ministra w rządze (federalnym lub prowincjonalnym). Ich działalność ma się koncentrować na realizacji określonych zadań / usług na rzecz społeczeństwa (często niedochodowych), cele te określane są w dokumentach założycielskich danej instytucji oraz innych dokumentach regulujących ich działalność.

Poza określonym ministrem (jako reprezentantem rządu) wpływ na działalność poszczególnych królewskich korporacji ma także Rada Skarbu (Treasury Board; http://www.tbs-sct.gc.ca) – organ doradczy, którego zadaniem jest dbanie o efektywne wykorzystanie środków publicznych. W odniesieniu do królewskich korporacji instytucja ta wydaje różnego rodzaju rekomendacje, którymi powinny się kierować te podmioty (np. „Wytyczne w zakresie zarządzania królewskimi korporacjami” z kwietnia 1995 r., w załączeniu, w których zaleca się m.in. aby podmioty te przestrzegały ogólnych kierunków polityki rządu, ale przy tym świadczyły zlecone im usługi w sposób efektywny i gospodarczy; w dokumencie tym wskazuje się również na szeroką autonomię zarządczą królewskich korporacji i konieczność ich funkcjonowania na zasadach podmiotów prywatnych, z którymi często muszą konkurować w zakresie realizowanych zadań).

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Montrealu
Pliki do pobrania

Zal - Guiding Principles for Management of Crown Corporations
pdf | 53.18 KB
Pobierz