Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSYSTEM POLITYCZNY KANADY

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2015-11-25 16:00:23
kanada, system polityczny

Kanada jest państwem federacyjnym, monarchią konstytucyjną o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów, w której głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II reprezentowana na poziomie federalnym przez Gubernatora Generalnego, a na poziomie prowincji przez Gubernatora-Porucznika (Lieutenant Governor).

Konstytucję stanowi Akt konstytucyjny z 1982 r., z włączonym do niego Aktem konstytucyjnym z 1867 r. oraz normy prawa zwyczajowego. Władzę ustawodawczą sprawuje 2-izbowy parlament: Senat liczy 105 członków mianowanych przez Gubernatora na czas nieokreślony, Izba Gmin liczy 338 deputowanych (wg stanu na 24.11.2015 r.: Partia Liberalna – 184 mandaty, Partia Konserwatywna - 99, Nowa Partia Demokratyczna - 44, Blok Quebecki - 10, Partia Zielonych - 1), wybieranych w wyborach powszechnych na 4-letnią kadencję.

Członkowie Izby Gmin wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Liczba posłów, jaka przypisana jest do danej prowincji skorelowana jest z liczbą mieszkańców. Obecny (wg stanu na dzień 24.11.2015 r.) podział mandatów wg prowincji kanadyjskich jest następujący:

Ontario - 121 posłów
Quebec - 78 posłów
Alberta - 34 posłów
Kolumbia Brytyjska - 42 posłów
Saskatchewan - 14 posłów
Manitoba - 14 posłów
Nowa Szkocja - 11 posłów
Nowy Brunszwik - 10 posłów
Nowa Funlandia i Labrador - 7 posłów
Wyspa Księcia Edwarda - 4 posłów
Nunavut - 1 poseł
Terytoria Północno-Zachodnie - 1 poseł
Terytorium Jukon - 1 poseł

Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele, odpowiedzialny przed Izbą Gmin. Siedziba rządu oraz parlamentu federalnego mieszczą się w stolicy Kanady, Ottawie.

Prowincje dzielą władzę z rządem federalnym i mają autonomię w następujących obszarach: szkolnictwo powszechne, ochrona zdrowia, opieka społeczna, drogi i autostrady oraz sądownictwo. Terytoria zaś mają prawa delegowane przez rząd federalny. Zarówno Prowincje jak i Terytoria posiadają własne organy władzy ustawodawczej (1-izbowy parlament wybierany w wyborach powszechnych na 4-letnią kadencję) i wykonawczej (rząd z premierem na czele, odpowiedzialny przed parlamentem lokalnym).

W celu rozróżnienia, w języku angielskim na określenie premiera rządu federalnego używany jest zwrot „Prime Minister", zaś na premierów rządów prowincji i terytoriów - „Premier". 

Od 4 listopada 2015 r. Premierem Kanady jest Justin Pierre James Trudeau

Skład rządu Kanady dostępny jest na stronie pod adresem: http://pm.gc.ca/eng/cabinet