Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-07-03 12:39:46
kanada, polska, inwestycje, firmy

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że poziom kanadyjskich inwestycji bezpośrednich w Polsce przekroczył 600 mln euro. Największym polskim inwestorem na rynku kanadyjskim jest KGHM Polska Miedź SA.

 

 

Kanada w Polsce

 

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że poziom kanadyjskich inwestycji bezpośrednich w Polsce przekroczył 600 mln euro.

Do najważniejszych inwestorów kanadyjskich w naszym kraju należą firmy takie jak: Caisse de Dépôt et Placement du Québec (CDP), Pratt&Whitney Canada (P&W-C), Bombardier Transportation, McCain International, Royal Group Technologies, Wentworth Technologies, Goodrich Aerospace Canada, Nortel Networks, Magna International, Shoppers Drug Mart, Alcan.

 

Polska w Kanadzie

 

Na rynku kanadyjskim największym polskim inwestorem jest spółka KGHM Polska Miedź SA, która w marcu 2012 roku za ponad 9 mld zł kupiła 100 proc. udziałów w kanadyjskiej spółce wydobywczej Quadra FNX. Była to największa tego typu transakcja w historii polskich przedsiębiorstw. Kolejnym znaczącym polskim inwestorem na rynku kanadyjskim jest firma Orlen, która w 2013 r. za prawie 800 mln dol. amerykańskich nabyła kanadyjską firmę TRIOIL. Firma ta posiada zasoby produkcyjne oraz know-how w zakresie złóż niekonwencjonalnych przydatne przy poszukiwaniach i produkcji gazu łupkowego.

W 2013 r. Kulczyk Oil Ventures kupił kanadyjską spółkę poszukiwawczo-wydobywczą Winstar Resources, notowaną na giełdzie w Toronto. Wraz z przejęciem firma ta zmienia nazwę na Serinus Energy. Dzięki transakcji, która kosztowała 112 mln dol. kanadyjskich, nowa firma ma mieć trzykrotnie większe rezerwy oraz 13 koncesji na poszukiwanie i wydobycie surowców w pięciu krajach.

W 2009 r. zainicjowano współpracę między polską Agencją Rozwoju Przemysłu SA (ARP) a kanadyjską firmą Plasco Energy Group Inc. z siedzibą w Ottawie, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów komunalnych na energię. Prowadzone były już rozmowy na temat możliwości budowy takich zakładów w kilku aglomeracjach w Polsce, ale firma wciąż pracuje nad udoskonalenie swojej technologii. W 2013 r. rada miejska Ottawy wyznaczyła firmie termin oddania do użytku instalacji pilotażowej na grudzień 2014 r.

Współpraca polsko-kanadyjska dotyczy również gazu z łupków. Pierwsze poszukiwawcze odwierty dokonane zostały m.in. przez dwie kanadyjskie firmy: Talisman Energy, LNG Energy oraz Nexen. Wydobyciem tego surowca zainteresowana była też firma Encana.

Polska rozwija współpracę z Kanadą także w aspekcie uregulowań prawnych odnoszących się do pozyskiwania tego surowca. W maju 2012 r. odbyło się spotkanie okrągłego stołu w sprawie współpracy polsko-kanadyjskiej w tym zakresie z udziałem m.in. ówczesnego premiera Donalda Tuska. W maju obydwaj premierzy przyjęli wspólne oświadczenie o współpracy w dziedzinie energii, a w lutym 2013 r. odbyła podróż studialną po Polsce grupa przedstawicieli firm sektora ropy i gazu z Alberty, zapoznając się z możliwościami nawiązania współpracy.

Z początkiem 2013 r. Talisman Energy zakończył jednak operacje w Polsce, co związane było ze zmianą strategii globalnej tej firmy.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna Toruń

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na estetykę...
Polska - TORUŃ 2022-01-18 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - niewidoczny aparat na zęby Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna technologia ...
Polska - TORUŃ 2022-01-18 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Skrytki depozytowe

Nowoczesne skrytki depozytowe – nowoczesny sejf Wielu z nas potrzebuje bezpiecznej skry...
Polska - TORUŃ 2022-01-18 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert