Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrezentacja założeń federalnego budżetu Kanady na rok fiskalny 2016-2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-08-22 22:09:04
kanada, wphi montreal, budżet kanady 2016, budżet kanady, dochody budżetowe kanady, wydatki budżetowe kanady

Kanadyjski rząd przedstawił założenia budżetu federalnego na rok fiskalny 2016-2017.

Rząd Premira Kanady Justina Trudeau, realizując wyborcze zapowiedzi programowe, przedstawił plan budżetu federalego na rok fiskalny 2016-2017 (1 kwietnia 2016-31 marca 2017), którego realizacja ma sprzyjać pobudzeniu gospodarki poprzez nowe inwestycje i wydatki publiczne.

W zaprezentowanym 22 marca 2016. budżecie Kanady przychody zaplanowano na 287,7 mld CAD a wydatki na 317,1 mld CAD. Deficyt w roku fiskalnym 2016-17 ma wynieść 29,4 mld CAD, tj. trzykrotnie więcej niż zapowiedzi podczas kampanii wyborczej.

Rząd dużą wagę przywiązuje do inwestycji w infrastrukturę transportową w wysokości 3,4 mld CAD, przy czym największy strumień pieniędzy ma popłynąć do prowincji Ontario (1,5 mld CAD) oraz Quebec (923 mln CAD). Zapowiedziano także inwestycje w innowacyjne technologie, rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska i odnawialne źródła energii (tzw. zielona infrastruktura). Mając na względzie dramatyczny spadek cen ropy i gwałtowny spadek zatrudnienia w sektorze naftowo-gazowym, rząd chce wydłużyć okres pobierania zasiłku z tytułu ubezpieczenia pracy (employment benefit) od 5 do 20 tygodni.

Rząd zamierza również odsunąć w czasie największe wydatki inwestycyjno-zbrojeniowe (3,7 mld CAD), które miały być przeznaczone na zakup nowych myśliwców oraz wzmocnienie floty morskiej. Środki w wysokości 35 mln CAD zostaną wykorzystane w ciągu 5 lat na przeciwdziałanie radykalizacji oraz działalności terrorystycznej. Zostaną powołane w tym zakresie nowe instytucje rządowe: Office of the Community Outreach oraz Counter-Radicalization Coordinator.

Budżet federalny przewiduje też m.in.:

  • wsparcie dla rodzin o niższych dochodach poprzez zwolnienia podatkowe mające przynieść korzyści w wysokości ok. 2300 CAD rocznie na gospodarstwo domowe;
  • przeznaczenie 2,3 mld CAD na rozwój taniego, socjalnego budownictwa, które uwzględni także specjalne potrzeby ludności rdzennej (739 mln CAD dla tzw. First Nations);
  • 3,7 mld CAD trafi do weteranów, którzy ponadto skorzystają na ponownym otwarciu 9 centrów obsługi weteranów na terenie kraju;
  • zwiększone dofinansowanie ma być skierowane także w stronę studentów z mniej zamożnych rodzin od 1200 do 3000 CAD rocznie;
  • publiczny nadawca telewizyjno-radiowy CBC otrzyma znaczący zastrzyk gotówki w wysokości 675 mln CAD w ciągu 5 lat, która ma być wykorzystana na zwiększenie obecności kanadyjskich treści programowych oraz rozwój nowych usług cyfrowych;
  • 245 mln CAD będzie przeznaczone w ciągu 5 lat na wsparcie procesu osiedlania dodatkowych 10 tys. syryjskich uchodźców.

Dodatkowe informacje o zakładanej strukturze budżetu na poniższym rysunku oraz w przedstawionym projekcie budżetu (dokument w języku angielskim do pobrania poniżej) .

Budzetedytuj opis zdjęcia

 

W komentarzach do zaprezentowanego budżetu opozycja zarzuca partii rządzącej nie liczenie się z publicznymi środkami określając założenia budżetu jako „koszmar dla podatników”. Lider Partii Konserwatywnej Rona Ambrose skrytykowała zakładany deficyt budżetowy w wysokości 113 mld CAD w ciągu 5 lat określając to jako nieodpowiedzialne posunięcie. Przypomniała, że Konserwatyści starali się zrównoważyć budżet, co teraz jest zaprzepaszczane.

Źródło: Ambasada RP w Ottawie

PPE_PL_Projekt budzetu.pdf
Pliki do pobrania

Projekt budzetu
pdf | 5.88 MB
Pobierz