Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKanada liderem ekologicznego budownictwa w systemie certyfikacji LEED

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-09-23 17:10:33
certyfikacja leed, zielone budownictwo, ochrona środowiska

Istnieje kilka systemów oceny budynków pod względem standardów budownictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju. Najważniejsze z nich stosowane na całym świecie to amerykański LEED oraz brytyjski BREEAM.

Budynki poddawane są klasyfikacji i certyfikacji w celu określenia m.in. ich wartości ekologicznej, ekonomicznej, społeczno-kulturowej, funkcjonalnej, czy technicznej.

System LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) służy do certyfikowania obiektów deweloperskich, budynków przemysłowych, biurowych, hoteli, a także budynków mieszkaniowych. System został opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC). LEED pozwala na zweryfikowanie, czy budynek został zaprojektowany i wybudowany z wykorzystaniem materiałów oraz metod, które przyczyniają się do oszczędzania energii, ograniczenia emisji szkodliwych gazów, oraz wpływu na poprawę samopoczucia użytkowników budynku.

W trakcie procesu certyfikacji brane pod uwagę są wszystkie elementy zrównoważonego budownictwa takie jak: lokalizacja i rodzaj terenu przeznaczonego pod inwestycję, zużycie energii i wody, jakość środowiska wewnętrznego, rodzaj zastosowanych materiałów czy innowacyjność. Kategorie te podzielone są na kredyty, za których spełnienie projekt może uzyskać daną ilość punktów. Po przeprowadzeniu procesu certyfikacji, projekt otrzymuje certyfikat LEED na jednym z czterech poziomów w zależności od liczby uzyskanych punktów: Certified, Silver, Gold lub Platinum.

Według kanadyjskiego stowarzyszenia The Canadian Green Building Council (CaGBC) w Kanadzie w II kwartale br. dynamicznie wzrosła budowa projektów certyfikowanych w LEED. Między 1 kwietnia a 30 czerwca br. wydano w tej technologii 81 certyfikatów i zarejestrowano 106 podmiotów uprawnionych do budowy w/w systemie certyfikacji.

W sumie na chwilę obecną w Kanadzie jest 2 757 projektów LEED, co daje Kanadzie pozycję międzynarodowego lidera „zielonego” budownictwa.

W Polsce jest już 357 budynków posiadających certyfikat bądź precertyfikat w systemach LEED i BREEAM. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba certyfikatów również wzrosła o ponad 44 % w stosunku do całkowitej liczby certyfikatów w kraju notowanej na koniec 2014 r.

Od października 2016 w rejestracji projektów LEED będzie obowiązywała jedynie najnowsza wersja systemu LEED v4, która jest bardziej wyrazista i lepiej dostosowana do specyfiki różnych dziedzin sektora budownictwa, niż obecnie używana wersja 2009.

Spośród cech wyróżniających LEED v4 możemy wymienić m.in. podejście, do jakości środowiska wewnętrznego oparte na wydajności, czy też szersze spojrzenie na materiały budowlane, wymagające szczegółowego zapoznania się z ich charakterystykami i możliwym oddziaływaniem na organizm człowieka oraz środowisko. Rozszerzone jest też badanie efektywności wodnej (WE) – ujmuje całkowite zużycie wody w budynku, a dodatkowy kredyt przyznaje się projektom, w których zużycie energii opiera się na zasadzie demand response.

Więcej informacji nt. na ten temat znajduje się na stronie The Canadian Green Building Council oraz na stronie The U.S. Green Building Council (USGBC) a także Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

 

Źródło: ReNew Canada, The Infrastructure Magazine, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego