Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKolejny sukces polskiego przemysłu stoczniowego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-09-22 21:11:12
wphi montreal, kanada, bc ferries, remontowa

Polska stocznia „Remontowa” wygrała kolejny przetarg ogłoszony przez kanadyjskiego przewoźnika promowego „BC Ferry”.

Polska stocznia „Remontowa” wygrała kolejny przetarg ogłoszony przez kanadyjskiego przewoźnika promowego „BC Ferry”.

Wygrany przez stocznię w marcu 2016 r. kontrakt na modernizację dwóch promów przewoźnika z prowincji British Columbia – promu „Spirit of British Columbia” oraz promu „Spirit of Vancouver Island”, zakłada przebudowę systemów napędowych obu jednostek w celu umożliwienia ich pracy dodatkowo na skroplonym gazie LNG (aktualnie promy napędzane są standardowymi silnikami dieslowymi). Ponadto w ramach prac zmodernizowane / wymienione mają zostać również systemy bezpieczeństwa promów, systemy nawigacyjne, system sterowania, odnowione wnętrza promów, a także przeprowadzone inne, mniejsze prace remontowe. Wartość kontraktu: 140 mln CAD. Proces modernizacji promu „Spirit of British Columbia” ma rozpocząć się jesienią 2017 r. i zakończyć wiosną 2018 r., a promu „ Spirit of Vancouver Island” trwać ma od jesieni 2018 r. do wiosny 2019 r.

Informując o rozstrzygnięciu przetargu wiceprezes „BC Ferries” M. Wilson podkreślił, iż planowana modernizacja w/w dwóch promów oraz prowadzona aktualnie budowa trzech innych pozwoli w przyszłości na znaczna obniżkę kosztów eksploatacyjnych „BC Ferries” (promy klasy Spirit odpowiadają aktualnie za 18% zużycia ropy naftowej przewoźnika) – co docelowo przyczyni się do utrzymania dostępnych cen przewozów, a także do obniżenia emisji CO2 do atmosfery (o 12 tys. ton rocznie).

Poza polską stocznią o kontrakt zabiegały również inne stocznie, w tym wśród finałowej trójki stoczni dopuszczonych do ostatniego etapu przetargu była lokalna stocznia „Seaspan’s Vancouver Shipyard”.

Dodatkowe informacje na temat rozstrzygniętego przetargu w załączonym komunikacie „BC Ferries” w tej sprawie (dokument do pobrania poniżej).

 

* * *

Kontrakt na modernizację promów „Spirit of British Columbia” i „Spirit of Vancouver Island” to kolejny już kontrakt na dostawy / modernizację jednostek pływających, jaki w ostatnich latach uzyskała polska stocznia „Remontowa” na kanadyjskim rynku.

W 2014 r. stocznia ta wygrała przetarg na budowę trzech nowych promów przewoźnika promowego „BC Ferry” (promy “Salish Eagle”, “Salish Raven” oraz „Salish Orca”, w roku fiskalnym 2016/2017 przewoźnik w ramach realizacji tego kontraktu przekazał polskiej stoczni 118 mln CAD; szerzej na ten temat w informacji z dnia 22 sierpnia 2016 r.), natomiast w wiosną 2016 r. stocznia przekazała wielozadaniowy statek do obsługi w platform wydobywczych, zbudowany na zamówienie kanadyjskiego armatora „Secunda Canada” (szerzej na ten temat w informacji z dnia 22 września 2016 r.).

Źródło: „BC Ferries”, „Times Colonist”
Pliki do pobrania

Komunikat
pdf | 89.37 KB
Pobierz