Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZmiany na rynku nieruchomości w Vancouver

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-09-15 19:59:21
nieruchomości, vancouver, kolumbia brytyjska, property transfer tax, podatki, ontario, the canadian real estate association

Nabywcy nieruchomości w Vancouver (Metro Vancouver*) pochodzący z zagranicy zostaną obłożeni podatkiem od przeniesienia własności w wysokości 15% wartości zakupu (Property Transfer Tax).

Władze miasta zamierzają w ten sposób obniżyć tempo wzrostu cen nieruchomości kupowanych w znacznej mierze przez inwestorów, klientów - cudzoziemców pochodzących głównie z Chin czy krajów arabskich.

W ciągu ostatnich kilku lat ceny nieruchomości w Vancouver wyraźnie rosły, a według danych kanadyjskich władz w Vancouver w zaledwie 4 tygodnie na przełomie czerwca i lipca na zakup nieruchomości cudzoziemcy wydali ponad miliard dolarów kanadyjskich.

Wprowadzone zmiany będą dotyczyć zakupu wszystkich lokali mieszkaniowych na terenie 22 dzielnic miasta Vancouver i osób chcących nabyć nieruchomość, a nie posiadających obywatelstwa kanadyjskiego lub prawa stałego pobytu, a także firm kontrolowanych przez cudzoziemców a nie zarejestrowanych na terenie Kanady.

Podobne rozwiązanie rozważają władze Mississauga w prowincji Ontario.

„Młodzi nabywcy nie są w stanie konkurować z zagranicznym kapitałem wpływającym do miasta, więc uwzględnienie tego podatku wyrównywałoby ich szanse” - mówi Asha Singh, prezydent Mississauga Real Estate Board. Według jej oceny, jedna na pięć ofert złożonych w Mississaudze na kupno domu pochodzi spoza Kanady i liczba ta stale rośnie.

Radni miasta Mississaugi i ontaryjski minister finansów Charles Sousa zapowiedzieli, że „Ontario będzie bardzo uważnie szukało sposobu zastosowania podatku od nieruchomości dla cudzoziemców” mając świadomość, że podatek ten może negatywnie wpłynąć na inwestycje w innych częściach prowincji Ontario, tych które dotychczas nie zanotowały gwałtownego wzrostu cen rynkowych.

Jak podaje The Canadian Real Estate Association (CREA) w lipcu średnia cena nieruchomości w Toronto wyniosła 656,000 CAD i była o 16.73% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, dla porównania w Vancouver średnia cena w tym samym czasie osiągnęła 930,400 CAD i był to wzrost o 32.55%.

*okręg administracyjny, skupiający wraz z metropolią Vancouver kilka miast i mniejszych obwodów. Mieszka w nim około 2.4 mln mieszkańców, podczas gdy w samym Vancouver około 605 tysięcy.

 

Źródło: B.C. Ministry of Finance, The Globe and Mail, CBC News, The Canadian Real Estate Association (CREA)