Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPowołanie specjalnego przedstawiciela Kanady ds. umowy o wolnym handlu z UE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-08-26 15:01:21
kanada, wphi montreal, ceta, umowa handlowa ue-kanada, handel ue-kanada, polsko-kanadyjska współpraca handlowa

Minister handlu międzynarodowego Kanady Chrystia Freeland poinformowała o powołaniu specjalnego przedstawiciela Kanady ds. "Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą”

Minister handlu międzynarodowego Kanady Chrystia Freeland poinformowała o powołaniu specjalnego przedstawiciela Kanady ds. "Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą” (CETA).

Powołanie na to stanowisko – na okres 1 roku – otrzymał Pierre Pettigrew. Pełnił on przez 10 lat różne funkcje w kanadyjskim rządzie federalnym (m.in. minister spraw zagranicznych w latach 2004-2006). Ostatnio pracował jako doradca w Deloitte Canada. Jako zwolennik otwierania się Kanady na handel światowy, organizował misje handlowe do szeregu krajów (m.in. Niemcy, Rosja, Chiny, Algieria, Meksyk, Algieria i RPA).

Zadaniem specjalnego przedstawiciela będzie utrzymywanie relacji z szeregiem partnerów ze świata biznesu i instytucji rządowych Kanady i państw UE, a jego głównym celem będzie wsparcie szybkiego wejścia w życie CETA. Wsparcie organizacyjne zostanie zapewnione przez pion handlowy minister Freeland (w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Międzynarodowego Kanady).

Ogłaszając decyzję minister Ch. Freeland przedstawiła ją w kontekście dotychczasowych zabiegów swojego resortu na rzecz zacieśniania relacji handlowych pomiędzy Kanadą i UE.

* * *

Negocjacje „Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej” (ang. CETA,Comprehensive Economic and Trade Agreement) oficjalnie zakończone zostały w dniu 26 września 2014 r. Zakłada się, że podpisanie umowy ma nastąpić w trakcie szczytu UE-Kanada w październiku 2016 r., a tymczasowe stosowanie jej części handlowej – od 1 stycznia 2017 r. (w celu pełnego stosowania umowa – ze względu na jej mieszany charakter kompetencyjny – będzie musiała przejść przez procesy ratyfikacyjne we wszystkich krajach członkowskich UE i w Kanadzie).

Zgodnie z założeniami umowa ta ma stać się jednym z najważniejszych porozumień handlowych na świecie i będzie pierwszą umową o wolnym handlu, jaką UE zawrze z krajem grupy G8. Umowa ta, z dniem wejścia w życie, ma doprowadzić do wzajemnego otwarcia rynków Kanady i Unii Europejskiej (m.in. zniesienie 98% barier celnych), co doprowadzić ma do istotnego wzrostu wymiany handlowej pomiędzy obu partnerami.

Szersze informacje o założeniach umowy CETA znaleźć można we wcześniejszych informacjach prezentowanych na stronie WPHI Montreal, a także na stronie Komisji Europejskiej.

Tekst umowy do pobrania na stronie Komisji Europejskiej.

 

Źródło: Ambasada RP w Ottawie