Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZakończenie weryfikacji prawnej przyszłego porozumienia handlowego UE-Kanada

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-08-22 22:14:09
ceta, kanada, handel ue-kanada

Komisarz UE ds. Handlu C. Malmstrom oraz Minister Handlu Zagranicznego Kanady Ch. Freeland ogłosiły zakończenie procesu weryfikacji prawnej tekstu uzgodnionej „Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej” (CETA).

Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami angielski tekst umowy CETA został w pełni zweryfikowany i sprawdzony pod względem poprawności prawnej.

Poinformowano również, iż w procesie przeglądu prawnego tekstu umowy dokonano także zmian w jej pierwotnie uzgodnionych zapisach dotyczących ochrony praw inwestorów i rozwiązywania sporów w relacjach inwestor-państwo. W szczególności wzmocniono prawo strony rządowej do regulowania działalności zagranicznych inwestorów, ustanowiono mechanizm i zasady działania stałego, zinstytucjonalizowanego systemu rozstrzygania sporów w relacjach inwestor-państwo, a także wprowadzono system odwoławczy od rozstrzygnięć zapadających w ramach w/w systemu.

Zakończenie procesu weryfikacji prawnej umowy wraz z doprecyzowaniem w niej kwestii mechanizmu ochrony inwestorów umożliwi dalsze procedowanie umowy – na obecnym etapie konieczne będzie przetłumaczenie umowy na pozostałe oficjalne języki Unii Europejskiej, co otworzy drogę do przygotowania jej do podpisania. Zakłada się, że podpisanie CETA nastąpi w 2016 r., a jej wejście w życie – z dniem 1 stycznia 2017 r.

* * *

Negocjacje „Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej” (ang. CETA, Comprehensive Economic and Trade Agreement) oficjalnie zakończone zostały w dniu 26 września 2014 r.

Zgodnie z założeniami umowa ta ma stać się jednym z najważniejszych porozumień handlowych na świecie i będzie pierwszą umową o wolnym handlu, jaką UE zawrze z krajem grupy G8. Umowa ta, z dniem wejścia w życie, ma doprowadzić do wzajemnego otwarcia rynków Kanady i Unii Europejskiej (m.in. zniesienie 98% barier celnych), co doprowadzić ma do istotnego wzrostu wymiany handlowej pomiędzy obu partnerami.

Szersze informacje o założeniach umowy CETA znaleźć można we wcześniejszych informacjach prezentowanych na stronie WPHI Montreal, a także na stronie Komisji Europejskiej.

Tekst umowy do pobrania na stronie Komisji Europejskiej.

Źródło: Komisja Europejska, Reuters