Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Spotkanie Minister Spraw Zagranicznych prowincji Quebec (Ministère des Relations internationales et de la Francophonie) z korpusem dyplomatyczno – konsularnym.

dodał: Rafał Pawlak | 2016-02-13 01:55:05 Wyślij Drukuj Pobierz
quebec, montreal, współpraca gospodarczo-handlowa

Minister Spraw Zagranicznych prowincji Quebec, pani Christine St-Pierre, podczas tradycyjnego noworocznego spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatyczno-konsularnego podziękowała dyplomatom za ich wkład w zacieśnianie kontaktów między prowincją Quebec i poszczególnymi krajami oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi partnerstwa międzynarodowego.

Spotkanie odbyło się w 19 stycznia w Montrealu. W uroczystości udział wzięli generalni i honorowi konsulowie pełniący misję dyplomatyczną w Kanadzie. W spotkaniu uczestniczył Konsul, a zarazem I Radca WPHI Montreal pan Rafał Pawlak, który w bezpośredniej rozmowie z panią Minister podkreślił znaczenie relacji gospodarczych między prowincją Quebec a Polską oraz wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy m.in. w kontekście wejścia umowy o wolnym handlu – CETA. Podczas rozmowy pani Minister Christine St-Pierre wspomniała o planowanej w maju br. organizacji misji firm lotniczych z prowincji Quebec do Polski.

Warto podkreślić, że ubiegły rok obfitował w wydarzenia świadczące o wadze i znaczeniu współpracy między Kanadą a Polską, której intensywność jest w dużej mierze zasługą polskiej dyplomacji. Obroty wymiany handlowej między oboma krajami stale rosną. W 2015 r. osiągnęły rekordowy poziom 2 207,24 mln CAD, a ze wszystkich kanadyjskich prowincji głównym odbiorcą polskich towarów był właśnie Quebec. Wartość polskiego eksportu do tej prowincji osiągnęła poziom 802,42 mln CAD, odnotowując wzrost o 45,6% w porównaniu do roku 2014. Pod względem importu Polski z prowincji kanadyjskich na pierwszym miejscu również znalazła się prowincja Quebec (wartość dostaw 173,71 mln CAD - wzrost o 22,7%).

2016-01-19 Voeux 2016 030Christine St-Pierre – Ministère des Relations internationales et de la Francophonie oraz I Radca WPHI Montreal Rafał Pawlak
2016-01-19Voeux2016001Christine St-Pierre – Ministère des Relations internationales et de la Francophonie

2016-01-19 Voeux 2016 003