Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzedsiębiorcy z Kanady z misją gospodarczą na Podkarpaciu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2015-11-18 02:45:27
lotnictwo, it, ict, podkarpacie, misja gospodarcza

W dniach 21-24 września br. z misją gospodarczą na Podkarpacie przyjechali przedsiębiorcy z Kanady i USA. Goście reprezentowali przede wszystkim sektor lotniczy, ale także informatyczny i spożywczy. Profil firm wpisywał się ramy trzech inteligentnych specjalizacji województwa w ramach RPO, tj.: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, informacja i telekomunikacja (ICT).

Misja została zorganizowana w ramach projektu „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów” i miała charakter pro-eksportowy. Jej celem było nawiązanie kontaktów biznesowych oraz pozyskanie dostawców usług z województwa podkarpackiego. Kanadyjscy i amerykańscy przedsiębiorcy w czasie wizyty odwiedzili firmy z sektora lotniczego oraz miejsca wpisujące się w turystyczny element sektora Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. Jednym z punktów pobytu na Podkarpaciu była także wizyta w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „AEROPOLIS”, gdzie uczestnicy misji zapoznali się z działalnością PPNT i spotkali się z przedstawicielami działającej w parku firmy OPTeam.

W misji udział wzięli Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Montrealu, Rafał Pawlak oraz następujące firmy: Global Bussiness Development (multimedia, telewizja HD), CTI Industries (okablowanie, światłowody, elektromechanika) Hind Tech Aerospace & Defence & Consulting (konsulting w przemyśle lotniczym i obronnym), Can Rep Group (produkcja i remont komponentów lotniczych), Canadian Petroleum Processing Equipment (projektowanie w przemyśle naftowym), True Flights Aerospace (producent ultralekkiego samolotu AG5B Grunman Tiger o napędzie śmigłowym), Woltz Associates (obrót nieruchomościami typu lasy, farmy gospodarstwa pod potrzeby rentierów), PAS Technologies (produkcja i remont komponentów dla sektora lotniczego oraz naftowego, usługi dla rynku turbin gazowych), RJR Advisors (consulting branży lotniczej), European Fine Foods (importer produktów spożywczych).

Zaproszeni goście w Urzędzie Marszałkowskim wzięli udział w konferencji nt. potencjału Województwa Podkarpackiego, rozeznania możliwości eksportowych oraz ustalenia harmonogramu działań w celu podpisania współpracy gospodarczej. Ponadto w trakcie wizyty odbyły się sesje B2B z potencjalnymi partnerami z Podkarpacia. Udział wzięło kilkadziesiąt polskich firm m.in. Zakład Mięsny Jasiołka, Owocowe Smaki, Visum Clinic, Rudek, oraz reprezentanci poszczególnych klastrów. Kanadyjscy i amerykańscy przedsiębiorcy odwiedzili także siedziby m.in. Pratt & Whitney (dawniej WSK), Hispano Suiza, McBraida, ML System, Inkubator RARR w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis (z prezentacją OPTeam) czy hotel Siedlisko Janczar w Pstrągowej.

Region Podkarpacia koncentruje firmy przemysłu lotniczego, sektora chemicznego i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz ośrodków naukowo-badawczych a także posiada rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Na terenie Podkarpacia znajduje się 80% polskiego przemysłu lotniczego. W regionie zainwestowały jedne z największych firm z branży (m.in. Sikorsky Aircraft i Goodrich Corporation), ponadto na terenie województwa funkcjonuje Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” (Aviation Valley), składające się obecnie z 80 przedsiębiorstw związanych z lotnictwem, którego celem jest stworzenie w Polsce pd.-wsch. jednego z wiodących w Europie regionów lotniczych. Obok sektora lotniczego jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki na terenie województwa jest sektor chemiczny obejmujący firmy, których działalność polega m.in. na przetwórstwie tworzyw sztucznych i gumy, wytwarzaniu farmaceutyków, chemikaliów organicznych, farb, lakierów oraz produktów rafinacji ropy naftowej. Na Podkarpaciu powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej (w Bóbrce pod Krosnem – obecnie mieści się tam skansen), ale także pierwsza rafineria/destylarnia ropy naftowej (w Ulaszowicach koło Jasła). Największe przedsiębiorstwa przemysłu chemicznego zlokalizowane są w: Jaśle, Dębicy, Nowej Sarzynie, Tarnobrzegu i Sanoku.

Województwo podkarpackie na większości swojego obszaru ma dobre warunki naturalne dla rozwoju rolnictwa, w tym pracochłonnych kierunków produkcji, m.in. zdrowej żywności, przetwórstwa rolno–spożywczego, skoncentrowanej w branżach: mięsnej, zbożowo-młynarskiej, owocowo-warzywnej, mleczarskiej i cukrowniczej. Prowadzeniem rynku hurtowego artykułów rolno–spożywczych na Podkarpaciu zajmuje się Podkarpackie Centrum Hurtowe AGROHURT S.A.

Źródło: www.gospodarkapodkarpacka.pl , www.podkarpackie.pl, www.wrota.podkarpackie.plwww.coi.rzeszow.pl , www.paiz.gov.pl, informacje własne

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert