Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKorporacja

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-07-03 12:45:56
kanada, spółki, prawo, podatki

Korporacje (ang. Corporations) mogą być rejestrowane w Kanadzie na poziomie prowincji lub federalnym. Dzielą się na prywatne i publiczne, a także na prowincjonalne i federalne.

Korporacja posiada osobowość prawną. Udziałowcy korporacji nie są odpowiedzialni osobiście za zobowiązania firmy i ponoszą odpowiedzialność jedynie do wysokości własnego wkładu.

Kanadyjskie korporacje stosują w nazwie następujące terminy: "Limited", "Ltd.", "Incorporated", "Inc.", "Corporation", lub "Corp."; termin taki musi występować wraz z nazwą korporacji na wszystkich dokumentach oficjalnych firmy. Sprawozdanie z działalności finansowej korporacji jest weryfikowane przez niezależnego księgowego lub firmę audytorską, która sprawdza księgi finansowe korporacji oraz wystawia opinię na temat rzetelności raportów finansowych.

 

 

Korporacje w Kanadzie dzielą się na prywatne i publiczne, w zależności od możliwości emitowania i sprzedaży akcji, oraz na prowincjonalne i federalne, w zależności od przepisów, na podstawie których dokonują rejestracji.

 

Korporacja prywatna
Private Corporation

 

Korporację prywatną może utworzyć jedna lub więcej osób. Większość jej dyrektorów (zarządu) musi być obywatelami Kanady. Jeśli żaden z dyrektorów nie posiada miejsca zamieszkania w prowincji, w której korporacja prowadzi działalność, korporacja musi ustanowić pełnomocnika (Power of Attorney), który mieszka w tej prowincji.

Korporacja prywatna nie może emitować akcji ani ich sprzedawać.

 

Korporacja publiczna
Public Corporation

 

Korporacja publiczna może emitować akcje. W momencie składania wniosku o inkorporację, korporacja publiczna musi jednocześnie złożyć w Komisji Papierów Wartościowych swojej prowincji prospekt emisyjny.

Ma obowiązek zatrudnić rewidenta z zewnątrz oraz publikować półroczne zestawienia finansowe.

 

Korporacja prowincjonalna
Provincional Corporation

 

Korporacje prywatne i publiczne mogą być rejestrowane przy rządzie prowincji, zgodnie z Business Corporations Act obowiązującym w danej prowincji. Dokładne informacje nt. wymogów towarzyszących rejestracji przy prowincji znajdują się w serwisie internetowym poświęconym przedsiębiorcom kanadyjskim - Canada Business.

 

Korporacja federalna
Federal Corporation

 

Korporacje prywatne i publiczne mogą być również rejestrowane przy rządzie federalnym, zgodnie z Canada Business Corporations Act.

Zaletą korporacji federalnej jest to, że może ona działać poza granicami oraz na terytorium całej Kanady, chociaż musi zarejestrować się i posiadać licencje, zezwolenia w prowincjach, w których prowadzi działalność.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert