Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja firmy w Kanadzie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Zack Labieniec | 2020-04-22 01:03:26
kanada, rejestracja firmy w kanadzie, rejestracja spółki w kanadzie

Informacje na temat procesu rejestracji spółki (corporation) w Kanadzie (rejestracja federalna) oraz w poszczególnych prowincjach (rejestracja prowincjonalna)

Tryb, czas trwania i opłaty związane z rejestracją działalności gospodarczej w Kanadzie zależą od tego jakiego rodzaju rejestrację chcemy przeprowadzić a mianowicie: federalną – pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium całej Kanady bez ograniczeń, czy prowincjonalną – pozwala na prowadzenie działalności wyłącznie na terytorium danej prowincji, a także od tego jakiego rodzaju formę działalności gospodarczej wybierzemy (przedsiębiorca/własna działalność – sole proprietorship, spółkę partnerską – partnership, spółkę komercyjną – corporation, lub spółdzielnię – cooperative).

Poza procedurą rejestracji w federalnym/prowincjonalnym rejestrze (poprzedzoną procedurą rejestracji nazwy firmy) może jeszcze dojść konieczność rejestracji w organach skarbowych (nadanie numeru podmiotu – business number (BN), oraz rejestracja konta danego podmiotu w organie skarbowym – w przypadku, gdy dany podmiot gospodarczy jest zobowiązany do rozliczania podatku dochodowego, podatku GST / HST (odpowiednika polskiego podatku VAT), płac oraz operacji importowo-eksportowych).

Rejestracja w rejestrze federalnym:

Krok pierwszy: wybór i rejestracja nazwy spółki.

Krok drugi: wypełnienie wniosku rejestracyjnego (on-line lub w formie papierowej)

Krok trzeci: rejestracja siedziby i składu rady dyrektorów (board of directors) więcej informacji tutaj

Krok czwarty: uiszczenie opłaty rejestracyjnej (200 CAD – rejestracja online; 250 CAD – rejestracja tradycyjna)

Krok piąty: zakończenie rejestracji (po zarejestrowaniu firmy może dojść konieczność dodatkowej rejestracji w organach skarbowych – o czym było wyżej oraz ew. konieczność uzyskania pozwoleń na prowadzenie określonych rodzajów działalności gospodarczej).

Całość trwa jeden dzień roboczy (rejestracja „on line”) lub do pięciu dni roboczych (rejestracja tradycyjna), nie uwzględnia dodatkowej rejestracji w organach skarbowych / uzyskiwania pozwoleń.

Szczegółowe informacje na temat procedury rejestracji spółki znajdują się na portalu Corporation Canada (federalny urząd rejestracji) w zakładce: Steps to incorporating

 

Rejestracja w prowincji Ontario:

Rejestracja w rejestrze prowincjonalnym przebiega podobnie jak w przypadku rejestracji federalnej – należy uprzednio uiścić opłatę za rejestrację nazwy firmy i złożyć – online lub tradycyjnie (osobiście/pocztą) – wniosek. Opłata: zależy od sposobu, w jaki zdecydujesz się złożyć wniosek.

Wypełnienie „online” – koszt 300 CAD (plus dodatkowa prowizja od usługodawcy prywatnego):

  • Cyberbahn, oddział Thomson Reuters Canada Limited
  • OnCorp Direct Inc.
  • ESC Corporate Services Ltd.

 

Przesłanie pocztą - 360 CAD (na poniższy adres), czas trwania: 15 dni roboczych

Ministry of Government and Consumer Services

Central Production and Verification Services Branch

393 University Avenue, Suite 200

M5G 2M2, Toronto, ON

 

Złożenie wniosku osobiście – 360 CAD w biurach na terenie Ontario

Informacje na temat form płatności znajdują się tutaj

Więcej szczegółowych informacji na portalu Service Ontario

Informacje na temat rejestracji w pozostałych kanadyjskich prowincjach znajdują się na stronie Government Canada w zakładce: „Incorporating in a specific province or territory

Więcej na temat podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie znajduje się na naszej stronie w zakładce ABC Biznesu

 

Prowadzenie działalności gospodarczej dla osób niebędących obywatelami Kanady oraz dla międzynarodowych firm

Osoby nieposiadające obywatelstwa kanadyjskiego lub statusu stałego rezydenta (landed immigrant) mogą założyć w Kanadzie firmę, choć możliwości z tym związane są bardziej ograniczone. Jedną z opcji jest stworzenie partnerstwa biznesowego z obywatelem Kanady (business partnership) lub rozpoczęcie prywatnej działalności gospodarczej kontrolowanej - Canadian-controlled private corporation (CCPC) - tzn. spełniającej wymogi zasiadania określonej liczby obywateli Kanady w radzie dyrektorów firmy (Board of Directors) prawidłowa liczba rezydentów zależna jest od prowincji w której zakłada się działalność - na ogół jest to co najmniej 25% liczby dyrektorów wchodzących w skład zarządu, w przypadku gdy zarząd jest mniej niż czteroosobowy przynajmniej jedna osoba musi być obywatelem Kanady). Prowincje Kolumbia Brytyjska, Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja, Quebec i Yukon nie stawiają wymogu posiadania obywatela w składzie organów spółki, stąd często bywają wybierane przez inwestorów zagranicznych, jako siedziby rejestracji spółek. Należy jednak pamiętać, że taka rejestracja nie umożliwia pełnowymiarowej działalności spółki w innych prowincjach lub terytoriach. Ponadto, aby zarejestrować firmę w którejś z prowincji należy dodatkowo uzyskać prowincjonalną licencję na prowadzenie działalności (extra provincial license).

Zagraniczne koncerny mogą zarejestrować się, aby prowadzić działalność w Kanadzie poprzez:

  • otwarcie oddziału (branch office) - należy złożyć wniosek o rejestrację, jako zagraniczna korporacja (Foreign Extra-Provincial licence) w każdej z prowincji, w której firma zamierza prowadzić działalność
  • za pośrednictwem spółki zależnej (subsidiary company) kontrolowanej przez kanadyjskie przedsiębiorstwo albo takiej, w której co najmniej połowa kapitału jest w posiadaniu spółki-matki (spółki dominującej). Jednostkę taką można zarejestrować w rejestrze federalnym lub prowincjonalnym. Należy pamiętać, że w zależności od jurysdykcji danej prowincji może być wymagane spełnianie wymogu zasiadania określonej liczby obywateli Kanady w radzie dyrektorów.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie oznacza, że automatycznie można zamieszkać w Kanadzie, aby to zrobić należy skorzystać z kanadyjskich programów imigracyjnych. Więcej na stronie Government Canada – Immigrate to Canada

 

Źródło: The Balance Small Business, Government Canada, Corporation Canada, Service Ontario, opracowania własne 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert