Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRola, wykorzystanie i miejsce akcjonariatu pracowniczego w Kanadzie.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Rafał Pawlak | 2016-04-25 14:29:11
kanada, wphi montreal, akcjonariat pracowniczy, akcjonariat pracowniczy w kanadzie, employee share ownership plan in canada

Informacja o funkcjonowaniu akcjonariatu pracowniczego w Kanadzie.

Instytucja akcjonariatu pracowniczego (eng.: employee share ownership plan) jest w Kanadzie szeroko rozpowszechniona.

Z dostępnych informacji wynika, iż w Kanadzie akcjonariat pracowniczy z reguły przybiera jedną z trzech następujących form:

  • otrzymania akcji spółki (equity stock) – poszczególne akcje odpowiadają udziałom w spółce, a łączna wartość akcji odpowiada łącznej wartości spółki, akcje mogą być zwykłe lub uprzywilejowane, z / bez prawa głosu i z reguły z prawem do dywidendy (zgodnie z decyzjami zarządu spółki);
  • otrzymania jednostek udziałowych (equity units) – jednostki te odzwierciedlają udziały w spółce, ale formalnie nie są nimi; są wyceniane analogicznie jak udziały, z tym że wypłaty dla pracowników z tego tytułu nie są dywidendami i są uważane za wynagrodzenie pracownicze;
  • uzyskania opcji akcyjnej (stock option) – prawa przyznanego przez spółkę pracownikowi do zakupu udziałów w spółce po stałej cenie i do określonej daty.

Spółki działające na zasadzie akcjonariatu pracowniczego podlegają pod szereg ogólnych formalnych przepisów, zarówno federalnych (m.in. ustawa o podatku dochodowym – Income Tax Act), jak i prowincjonalnych (takim przykładem jest ustawa o inwestycjach pracowniczych, przyjęta przez Kolumbię Brytyjską w 1996 r., czy ustawa o planach akcjonariatu pracowniczego, przyjęta przez Onatrio w 1990 r. – obecnie nie obowiązuje). Spółki takie podlegają także pod szereg nieformalnych regulacji, takich jak wytyczne czy też zasady obowiązujące na giełdach papierów wartościowych, na których notowane są akcje takich spółek.

Z porównania działalności tradycyjnych spółek akcyjnych i spółek akcjonariatu pracowniczego, przeprowadzonego w 1986 r. przez Giełdę Papierów Wartościowych w Toronto (brak ogólnodostępnych nowszych analiz tego rodzaju działalności), wynika, iż efektywność działalności spółek akcjonariatu pracowniczego była wyższa niż spółek tradycyjnych. W szczególności:

  • wzrost stopy zysku tych spółek był wyższy o 123% w okresie pięcioletnim;
  • marża zysku netto była wyższa o 95% ;
  • produktywność była wyższa o 24%;
  • zwrot z kapitału był wyższy o 65,52%;
  • relacja zadłużenia do udziałów była niższa o 31,54%.

W celu stymulowania rozwoju akcjonariatu pracowniczego wybrane, zainteresowane prowincje kanadyjskie przyjmują własne programy rozwoju akcjonariatu pracowniczego. W szczególności taki program przyjęła Kolumbia Brytyjska (Employee Share Ownership Program – program ten zakłada m.in. możliwość uzyskania przez pracowników zainteresowanych zainwestowaniem we własną spółkę 20% odpisów podatkowych z tytułu poniesionych inwestycji; szerzej na temat tego programu na stronie: http://www.mit.gov.bc.ca/ICP/ESOP/index.htm); Ontario (Employee Ownership Program – program ten został zawieszony, ale również zakładał możliwość uzyskania odpisów podatkowych; szerzej na temat tego programu na stronie: http://www.fin.gov.on.ca/en/credit/eo/); Saskacheewan (Employee Investment Program - program ten zakłada m.in. możliwość uzyskania przez pracowników odpisów – 15% z podatku federalnego i 20% z podatku prowincjonalnego z tytułu zainwestowanych środków, do 5.000 rocznie; szerzej na temat tego programu na stronie: http://www.seda.sk.ca/employeeshareownership/index.html) czy też Manitoba (program zakładający możliwość 45% odpisów od podatku dochodowego osób inwestujących w spółki je zatrudniające).

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Montrealu

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Elveconn - sklep internetowy z częściami do maszyn

Szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, naczep, przyczep czy samochodów osobowych? Elve...
Polska - WROCŁAW 2020-11-30 Dodał: Adam Turek Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Donica Betonowa

Jej szary kolor , charakterystyczna struktura i surowa stylistyka (omawiana jest donica betonowa)...
Polska - Nowa Sól 2019-10-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Donice z betonu

Oferowane w naszym sklepie przepiękne i niedrogie doniczki doniczki i donice z betonu to produkt...
Polska - Nowa Sól 2019-11-19 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert