Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOgraniczenie zawartości ołowiu w produktach konsumpcyjnych w Kanadzie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Piotr Sajdak | 2015-12-25 21:06:21
kanada

W dniu 26 listopada 2010 r. w Dzienniku Urzędowym Kanady (Canada Gazette) opublikowano zmiany rozporządzenia wykonawczego do ustawy o produktach niebezpiecznych (the Hazardous Products Act) - Rozporządzenie w sprawie zawartości ołowiu w produktach konsumpcyjnych - Consumer Products Containing Lead (Contact with Mouth) Regulations. Nowe regulacje ograniczają zawartość ołowiu maksymalnie do 90 mg/kg w następujących produktach:

W dniu 26 listopada 2010 r. w Dzienniku Urzędowym Kanady (Canada Gazette) opublikowano zmiany rozporządzenia wykonawczego do ustawy o produktach niebezpiecznych (the Hazardous Products Act) - Rozporządzenie w sprawie zawartości ołowiu w produktach konsumpcyjnych -Consumer Products Containing Lead (Contact with Mouth) Regulations. Nowe regulacje ograniczają zawartość ołowiu maksymalnie do 90 mg/kg w następujących produktach:

a) Produkty inne niż narzędzia kuchenne, które w trakcie normalnego użytkowania mogą wchodzić w kontakt z ustami;

b) Produkty dla dzieci poniżej 3 roku życia przeznaczone do zabawy i do celów edukacyjnych;

Powyższe produkty o zawartości ołowiu wyższej niż 90 mg/kg nie mogą być importowane i sprzedawane na terenie Kanady.

W ostatnich latach setki tysięcy produktów zostało wycofanych z rynku kanadyjskiego z powodu zbyt wysokiego poziomu ołowiu. Nowe ograniczenia zmniejszają dozwoloną ilość ołowiu o 85%.

W pierwszej kolejności nowe ograniczenia mają zastosowanie do zabawek, zwłaszcza tych dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Na liście znajdą się między innymi smoczki na butelki, smoczki, śliniaczki jak również słomki do napojów. Całkowita zawartość ołowiu w tych produktach będzie ograniczona do 90 mg/kg.

Podczas gdy większość produktów konsumenckich dla dzieci sprzedawanych w Kanadzie jest zgodne z nowymi ograniczeniami, rząd tłumaczy swoje bezkompromisowe podejście do tematu, tym że wiele firm wciąż importuje produkty z innych krajów, które są niezgodne z nowymi normami.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Dziennika Urzędowego Kanady:

http://canadagazette.gc.ca/rp-pr/p2/2010/2010-12-08/html/sor-dors273-eng.html

http://canadagazette.gc.ca/rp-pr/p2/2010/2010-12-08/html/sor-dors272-eng.html#1 - przykładowa lista produktów objętych nowymi regulacjami.

oraz Ministerstwa Zdrowia Kanady - Health Canada:

http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/acts-lois/_lead-plomb/index-eng.php - informacje ogólne dotyczące regulacji związanych z zawartością ołowiu w produktach sprzedawanych w Kanadzie.

 

http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/consultation/summary-eng.php - wymogi dotyczące zawartości ołowiu w innych produktach dopuszczonych do sprzedaży w Kanadzie.