Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-03 12:45:53
kanada, podatki, vat

Kanadyjski system podatków od dochodów w Kanadzie (federalny i prowincjonalny) jest ujednolicony.

 

 

Rodzaje podatków

  • od towarów i usług

  • GST - Goods and Services Tax

  • PST- Provincial Sales Tax

  • HST- Harmonized Sales Tax

  • od usług zakwaterowania

 

Obywatele Kanady płacą podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na całym świecie. Od dochodów uzyskanych ze źródeł poza Kanadą przysługują im ulgi lub redukcje podatków, przyznawane jednostronnie i niezależące od traktatów podatkowych.

Dochody podatników z wszystkich źródeł są agregowane przed opodatkowaniem. Stawka podatkowa dla osób indywidualnych jest progresywna, a korporacje rozliczane są na podstawie jednolitej stawki zryczałtowanej.

Cudzoziemcy i firmy zagraniczne płacą podatki od dochodów uzyskanych w Kanadzie i od zysków kapitałowych, zrealizowanych z tytułu korzystania z własności w Kanadzie, podlegającego opodatkowaniu.

Cudzoziemcy zatrudnieni w Kanadzie, prowadzący tu interesy lub sprzedający własność bądź nieruchomość podlegającą opodatkowaniu, muszą wypełniać deklaracje podatkowe, jeśli z tytułu ich działalności wymagane są jakiekolwiek podatki lub jeśli występują o zwrot podatków. Dotyczy to również prowincji Quebec, jeżeli znajduje się tam firma lub nieruchomość.

Pomiędzy korporacjami kanadyjskimi dywidendy przepływają bez opodatkowania, z wyjątkiem dywidend od niektórych akcji uprzywilejowanych. Indywidualni posiadacze akcji kanadyjskich korporacji, którzy mają prawo do dywidendy, otrzymują ulgi podatku osobistego z tytułu wcześniej opłaconych podatków korporacyjnych.

W przypadku podatników z krajów powiązanych z Kanadą traktatami podatkowymi, system kanadyjskich ulg obejmuje zarówno mechanizm ulg podatkowych, jak i odpisy od dochodów.

Umowy podatkowe generalnie ograniczają kanadyjskie opodatkowanie dochodów firm zagranicznych do poziomu płaconego przez przedsiębiorstwa kanadyjskie. Większość istniejących umów ogranicza stawkę podatku od dywidend płaconych zagranicznym korporacjom do 10-15 proc. (stawka nieumowna wynosi 25 proc. W pewnych okolicznościach może ona zostać jednak zredukowana do 5 proc.

Obok podatku od dochodu płaconego przez korporacje, filie i oddziały firm zagranicznych podlegają opodatkowaniu, które jest ekwiwalentne do podatków od dywidend transferowanych przez filię/oddział do firmy macierzystej. Na oddział/filię może zostać nałożony obowiązek prezentowania w Revenue Canada - do kontroli i rewizji - ewidencji księgowej centralnego zarządu swojej firmy macierzystej, łącznie z bilansem i sprawozdaniami finansowymi. Filia czy oddział może być także objęta dodatkowym podatkiem federalnym od zysków niereinwestowanych w Kanadzie.

 

Podatek od towarów i usług
GST, Goods and Services Tax

 

Federalny podatek od sprzedaży towarów i usług, tzw. GST (ang. Goods and Services Tax), którego stawka wynosi 5 proc., obowiązuje na terytorium całego kraju. Szczegółowe przepisy dotyczące tego obciążenia wprowadzane są na szczeblu federalnym, a dochody z niego zasilają budżet państwa.

GST doliczany jest do cen prawie wszystkich dóbr i usług, z nielicznymi wyjątkami. Zwolnione z niego są zakupy podstawowych artykułów spożywczych i rolnych, lekarstw i urządzeń medycznych oraz niektórych innych szczególnych produktów.

Podatek jest nakładany przy sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym (włączając do podstawy opodatkowania wartość gruntu, budynku i odsetki) oraz przy sprzedaży dóbr niematerialnych, takich jak: znaki towarowe, prawa do korzystania z patentu i elektroniczne produkty pobierane z Internetu.

Pełna lista towarów zwolnionych z GST jest dostępna na stronie internetowej urzędu Canada Revenue Agency pod adresem: http://www.cra-arc.gc.ca/tx/bsnss/tpcs/gst-tps/gnrl/txbl/txblxmpt-eng.html

Szczegółowe informacje o przepisach i zasadach dotyczących stosowania GST przy sprzedaży nieruchomości można znaleźć natomiast na następującej stronie internetowej: http://www.cra-arc.gc.ca/E/pub/gm/19-1/19-1-e.pdf

 

PST- Provincial Sales Tax

 

Przy sprzedaży towarów i usług naliczany jest również podatek prowincjonalny, tzw. PST (ang. Provincial Sales Tax), którego wysokość jest rożna dla poszczególnych prowincji. Dochody z PST zasilają budżety poszczególnych prowincji, które samodzielnie ustalają jego stawki w oparciu o swoje prawodawstwo. Prowincja Alberta w ogóle nie pobiera tego podatku.

Podatek ten nie jest naliczany przy zakupie podstawowych produktów spożywczych oraz w niektórych innych szczególnych przypadkach, np. przy zakupie książek, czasopism, gazet oraz usług zakwaterowania (w zależności od prowincji).

Trzy terytoria na północy kraju - Jukon, Terytoria Północno-Zachodnie i Nunavut - nie wprowadziły terytorialnego (prowincjonalnego) podatku od sprzedaży; obowiązuje tam jedynie federalny GST. Terytoria te są w znacznej mierze subwencjonowane przez rząd federalny, a ich mieszkańcy otrzymują dodatkowe ulgi ze względu na wysoki koszt życia na północy Kanady.

 

HST- Harmonized Sales Tax

 

W pięciu kanadyjskich prowincjach - Ontario, Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja, Nowa Funlandia i Labrador oraz Wyspa Księcia Edwarda - wprowadzono tzw. zharmonizowany podatek od sprzedaży, nazwany HST (ang. Harmonized Sales Tax), w którym nie wyodrębnia się części federalnej i prowincjonalnej. Podstawa opodatkowania HST jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku GST. Wpływy z HST są dzielone pomiędzy budżet federalny i budżety prowincji, które go wprowadziły.

 

Sposób naliczania podatku od sprzedaży według prowincji (wg stanu na dzień 01.10.2013 r.):

Prowincja/Terytorium

Podatki obowiązujące

Uwagi

Kolumbia Brytyjska

GST 5%

PST 7 %

Wysokość PST wzrasta:

- do 12% przy zakupie pojazdu samochodowego od osoby prywatnej

- do 10% przy zakupie alkoholu

- do 8% przy usługach zakwaterowania

Alberta

GST 5%

brak PST

Dodatkowy podatek wysokości 4% za usługi zakwaterowania i opłata za pokój w hotelu

Saskatchewan

GST 5%

PST 5%

Istnieje oddzielny podatek 10% za spożycie alkoholu w restauracji. Bezalkoholowa część posiłku nie jest opodatkowana.

Manitoba

GST 5%

PST 8%

Dodatkowy podatek wysokości 5% za usługi zakwaterowania i opłata za pokój w hotelu

Ontario

HST 13%

Przy sprzedaży posiłku o wartości mniej niż 4$ naliczany jest tylko podatek federalny GST.

Quebec

GST 5%

QST 9.975% *

*QST: Quebec Sales Tax (odpowiednik PST w prowincji Quebec)

Przy zakupie książek w prowincji Quebec naliczany jest tylko podatek federalny GST.

Nowy Brunszwik

HST 13%

 

Nowa Szkocja

HST 15%

 

Nowa Funlandia i Labrador

HST 13%

 

Wyspa Księcia Edwarda

HST 14%

 

Terytoria Północno-Zachodnie

GST 5%

 

Nunavut

GST 5%

 

Jukon

GST 5%

 

Źródła: Canada Revenue Agency, Revenu Québec

 

Towary importowane

 

Na towary importowane do Kanady nakładany jest podatek GST, ale kilka szczególnych produktów zwolniono z opodatkowania. Federalny podatek od sprzedaży jest doliczany do wartości towaru (cena w dolarach kanadyjskich), łącznie z wszelkimi opłatami celnymi, podatkiem akcyzowym i opłatą antydumpingową (jeśli występuje).

GST jest pobierany na granicy, podobnie jak inne cła i opłaty. Podatek ten musi uregulować importer. Kanadyjska Służba Straży Granicznej (ang. Canada Border Services Agency) rozróżnia import towarów na cele osobiste (ang. personal - importer wówczas płaci zarówno federalny, jak i prowincjonalny podatek od sprzedaży) i na cele handlowe (ang. commercial - importer płaci wówczas tylko GST).

Pełna lista towarów importowanych do Kanady a zwolnionych z GST dostępna jest na stronie internetowej: http://www.cra-arc.gc.ca/tx/bsnss/tpcs/gst-tps/gnrl/txbl/mprtsxprts/mprtdgds-eng.html.

 

Podatek od usług zakwaterowania

 

Niezależnie od podatków od sprzedaży towarów i usług (GST, PST i HST), w uzgodnieniu ze Stowarzyszeniem Hoteli w Kanadzie (ang. Hotel Association of Canada) kanadyjski rząd wprowadził dodatkowy podatek za usługi zakwaterowania. W zależności od regionu turystycznego, może to być stała kwota lub w określona w procentach stawka.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://www.hotelassociation.ca/forms/Room%20Taxes%20Table.pdf

Jaką witaminę D w krop...

Witamina D to jedna z witamin, którą należy codziennie suplementować w okresie jesienno-zimowym, ...
Polska - SZCZECIN 2021-12-08 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Jaka witamina D dla dzieci

Zdrowie naszych dzieci jest dla nas niezwykle ważne, dlatego już od pierwszych chwil życia dbamy ...
Polska - SZCZECIN 2021-12-08 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert